Merak Ettikleriniz


1Damla Doğal Kaynak Suyu kaynaklarıyla ilgili bilgi alabilir miyim?

Yıllar önce, suyun en saf, en doğal halini bulmak için yola çıktık ve Türkiye’nin dört yanındaki karlı zirvelerde bu doğal kaynak suyunu aradık.

 

Aradığımız saflığı ve doğallığı bir damla daha yüksekte, Türkiye’nin 4 yöresindeki 4 kaynakta bulduk.

 

 • 1.150 m yükseklikteki Sapanca Kaynağımız
 • 1.300 m yükseklikteki Köyceğiz Kaynağımız
 • 1.100 m yükseklikteki Uludağ Kaynağımız
 • 1.250 m yükseklikteki Elazığ Kaynağımız

 

4 kaynağıyla birden Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü tarafından Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülen Türkiye’nin ilk su markası olduk.

 

Damla Doğal Kaynak Suyu’nu hiç dokunmadan tesislerimize getirdik.
Hijyenik şişelerimize ve damacanalarımıza el değmeden doldurduk.
Dolum tesislerimizden on binlerce satış noktasına gönderdik.
Hepsi, siz bir damla daha fazla doğallığın tadını çıkarın diye...

 

Damla Doğal Kaynak Suyu’nun hangi kaynaktan geldiğini etiketinin üzerinde görebilirsiniz.

2Damla Su'nun kuyu suyu ya da artezyen suyu olduğu söyleniyor, doğru mudur?

Hayır, doğru değildir. Damla, doğal kaynak suyudur. Sapanca, Uludağ, Köyceğiz ve Elazığ'daki doğal su kaynaklarından el değmeden Sağlık Bakanlığı'nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmelik'ine uygun olarak şişelenir. İçtiğiniz Damla Doğal Kaynak Suyu'nun hangi kaynaktan geldiği etiketinde belirtilmektedir.

3BitkiŞişe™ nedir?

BitkiŞişe™ 0'a yakını bitkilerden üretilen ve tamamen geri dönüştürülebilir dünyanın ilk içecek şişesidir.

4BitkiŞişe™ nedir? BitkiŞişe ambalaj ile diğer şişeler arasındaki fark nedir? BitkiŞişe ambalaj ile diğer şişeler arasındaki fark nedir?

BitkiŞişe™ görünümü, işlevi ve verdiği his ile geleneksel PET şişe ile aynıdır ancak 0’a yakını bitkilerden üretildiği için dünyamızdaki kısıtlı doğal kaynaklara olan ihtiyacımızı azaltmaktadır.

5BitkiŞişe™ ambalajın avantajları nelerdir?

BitkiŞişe™ Teknolojisi™ ile şişelerimizde yenilenebilir bitki bazlı malzeme kullanımını arttırarak dünyamızdaki kısıtlı doğal kaynaklara olan ihtiyacı azaltıyoruz.

6BitkiŞişe™ ambalajın avantajları nelerdir? BitkiŞişe™'yi nasıl ayırt edeceğiz? BitkiŞişe™'yi nasıl ayırt edeceğiz?

BitkiŞişe™ yi en rahat yeşil kapağından tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda etiket üzerindeki mesaj ve logolar da BitkiŞişe™ yi kolayca tanımanıza yardımcı olur.

7BitkiŞişe™'nin içindeki su farklı mı?

Hayır. Damla Doğal Kaynak Suyu şişelendiği ambalaja göre değişiklik göstermez. BitkiŞişe™ ambalajlı Damla Doğal Kaynak Suyu, Türkiye’deki 4 kaynağımızdan biri olan Sapanca kaynağımızdan el değmeden şişelenmektedir.

8Suyun vücudumuz için önemi nedir?

Su vücudumuz için büyük önem taşır.

 

Metabolizmamız suyu depolayamadığı için kaybolan su miktarını sürekli olarak yenilememiz gerekir.

 • Vücudumuzun 2/3’ü sudur.
 • Her insanın günde yaklaşık 2 litre suya ihtiyacı vardır.
 • Su;
  • Vücut ısısını düzenler.
  • Vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.
  • Konsantrasyon kaybını önler.
  • İştahı bastırır ve kalori yakmayı hızlandırır.
  • Kalbi korur.
  • Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırarak cildi güzelleştirir.
 • Vücudumuzun 2/3’ü sudur.
 • Her insanın günde yaklaşık 2 litre suya ihtiyacı vardır.
 • Su;
  • Vücut ısısını düzenler.
  • Vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.
  • Konsantrasyon kaybını önler.
  • İştahı bastırır ve kalori yakmayı hızlandırır.
  • Kalbi korur.
  • Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırarak cildi güzelleştirir.
  •  

 

 

9Damla Doğal Kaynak Suyu'nun kaynakları nasıl ve neye göre seçildi?

Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliğine uygun olarak tüketiciye, tercihlerine uygun suyu sunabilmek için birçok doğal su kaynağını test ettik. Yüzlerce kaynak arasından su kategorisinde mükemmeliyetin yakalanabileceği 4 tanesinde karar kıldık. Suyu olabilecek en doğal şekilde tüketicilerimize sunabilmek için kaynağından alıp el değmeden şişeledik.

 

10Damla Doğal Kaynak Suyu, Turkuaz Su'nun devamı deniyor, doğru mu?

Hayır, bu bilgi doğru değildir.

Turkuaz "işlenmiş içme suyu", şu an yürürlükte olan Sağlık Bakanlığı'nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmelik'ine göre "içme suyu" kategorisinde piyasaya çıkmış bir üründü. Coca-Cola şirketinin uluslararası kalite güvencesinde üretilen Türkiye'nin ilk işlenmiş içme suyu olma özelliğini taşımaktaydı.

Su sektörü özelinde yapılan araştırmalar ve deneyimlerimiz, Türkiye'deki tüketicilerin tercihinin doğal kaynak suyundan yana olduğunu ortaya koymuştur. Biz de bu nedenle doğal kaynak suyunda kaliteyi ve lezzeti bir arada sunabileceğimiz "Damla Doğal Kaynak Suyu" ile yolumuza devam etme kararını aldık. Damla, bugün 4 kaynağından doldurulan bir doğal kaynak suyudur

11Doğal kaynak suyu ile içme suyunu nasıl ayırt ederim?

Doğal kaynak suları, parametre değerleri kaynağından çıktığı şekilde korunarak şişelenir. Damla Doğal Kaynak Suyu'nda olduğu gibi, doğal kaynak sularının etiket zeminleri mavi ve tonlarındadır ya da etiketlerinin alt ve üst kenarlarında mavi ve tonlarında bantlar bulunur.

 

İçme suları ise Sağlık Bakanlığı'nca uygun görülen dezenfeksiyon, filtrasyon, çöktürme, saflaştırma ve benzeri işlemler uygulanarak parametre değerlerinin eksiltilebildiği veya artırılabildiği sulardır. Bu suların etiket zeminleri kahverengi ve tonlarındadır ya da etiketlerinin alt ve üst kenarlarında kahverengi ve tonlarında bantlar bulunur.

 

12Damla Doğal Kaynak Suyu'nun Coca-Cola satan bayilere bedava verildiği doğru mudur?

Damla Su'nun bayilere veya satış noktalarına ücretsiz olarak dağıtıldığı doğru değildir. Portföyümüzde yer alan diğer ürünler gibi Damla Doğal Kaynak Suyu'nun satışı da, satış noktalarından gelen sipariş üzerine gerçekleşir.

 

13Damla Doğal Kaynak Suyu, kaynaktan bizlere gelene kadar hangi süreçlerden geçiyor?

Yolculuğumuza, bir damla daha yukarı çıkarak suyun en saf ve doğal halini aramakla başladık. Aradığımızı Türkiye'nin 4 yöresindeki 4 farklı kaynakta bulduk. Ve bir damla fazlasını yaparak, Türkiye'nin dört kaynağıyla birden Üstün Lezzet Ödüllü ilk su markası olduk. İşte biz bu doğal kaynaklarımızdaki suyu, hiç dokunmadan dolum tesislerimize getiriyoruz. Yüksek kalite standartlarına uygun olarak, hijyenik şişelerimize ve damacanalarımıza el değmeden dolduruyoruz. Ve on binlerce satış noktasına gönderiyoruz.

 

Hepsi siz bir damla daha fazla doğallığın tadını çıkarın diye.

14Damla Doğal Kaynak Suyu'nun pH değeri kaçtır?

Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğine göre doğal kaynak sularının pH değerleri 6,5 ile 9,5 arasında olmalıdır.

Dört farklı kaynaktan el değmeden üretilen Damla Doğal Kaynak Suyu'nun pH değerleri yönetmeliğe uygun olarak 7-9 aralığındadır.

- Uludağ Kaynağı pH Değeri: 8,15 
- Sapanca Kaynağı pH Değeri: 7,6 
- Köyceğiz Kaynağı pH Değeri: 8,9 
- Elazığ Kaynağı pH Değeri: 7,6 

 

 
15Damla Doğal Kaynak Suyu sert bir su mudur?

Bir suyun sertlik derecesini içerisinde çözünen mineral miktarı belirler. Bir suyun sertliği onun iyi ya da kötü olduğu anlamına gelmez.

Damla Doğal Kaynak Suyu, sertlik bakımından "Yumuşak Su" grubu içerisindedir.

 

16Damacanalar nasıl temizleniyor?

Damla Doğal Kaynak Suyu tesislerine dolum için gelen damacanalar, dolum işleminden önce özel cihazlar tarafından kontrol edilir. Uygun olmayan damacanalar dolum işlemine alınmadan imha edilir. Damacanalar için temizleme ve dezenfeksiyon işlemlerini içeren 6 aşamalı bir süreç uygulanır.

Dolum işlemleri kalite standartlarımız gereğince sürekli kontrol altındadır. Damacana dolum hatlarımızda periyodik olarak genel temizlik ve dezenfesiyon işlemleri gerçekleştirilir.

Damacanalar, emniyet bandı ve logolu kapağı sayesinde asla taklit edilemez.

 

17Damacanalar yenileniyor mu? Ne sıklıkla?

Sağlık Bakanlığı'nın yönetmelikleri gereğince damacanalar üretim tarihinden itibaren en fazla 3 yıl veya 75 kez kullanılır.

 

18Doğal kaynak suyu ne demektir?

Sağlık Bakanlığı'nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik'ine göre Doğal Kaynak Suları, jeolojik koşulları uygun jeolojik birimlerin içinde doğal olarak oluşan bir veya daha fazla çıkış noktasından yeryüzüne kendiliğinden çıkan veya teknik usullerle çıkartılan yeraltı sularıdır.

 

19Damla Doğal Kaynak Suyu'nun ambalajı neden çok ince?

Ürün güvenliği ve kalitesi için ambalajlama oldukça önemlidir. Damla Doğal Kaynak Suyu ambalajlarında da göz önünde bulundurduğumuz en önemli kriterlerden biri ambalajın, suyun tazeliğini koruyacak nitelikte olmasıdır.

Şirket olarak doğaya verdiğimiz önem nedeni ile ambalaj atıklarının azaltılması yönünde desteklediğimiz çalışmalar bulunuyor. Damla Doğal Kaynak Suyu'nu da en iyi koruyacak, 0 geri dönüştürülebilir çevre dostu PET ambalajlarımızda, mevcut ambalaj kalitesi korunarak hem şişede hem de kapakta daha az plastik kullanılıyor. Daha hafif olması sayesinde ise kullanıldıktan sonra kolayca burkularak hacmi azaltılabiliyor. Böylelikle PET şişenin geri dönüşüme gidene kadar kapladığı alan p oranında azalıyor.

 

20Şişelenmiş bir suyu hangi koşullarda saklamalıyız?

Şişelenmiş suyunuzu serin (5-15°C), karanlık (direkt güneş ışığından uzak) ve kuru (nem oranı P'den az) bir yerde saklamalısınız. Uygun koşullarda tutulduğu sürece, şişe üstünde belirtilen raf ömrü boyunca tazeliğini korur. 

21Günlük tüketilmesi gereken sıvı miktarı nedir?

Su, vücutta birçok sistemin sağlıklı işleyişi için çok önemlidir. Bu nedenle yeterli sıvı alımı hayati önem taşır. Yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşanılan iklim gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, yetişkin erkeklerde günde yaklaşık 3L ve yetişkin kadınlarda günde yaklaşık 2,5L su tüketimi gerekmektedir.

 

22Damla Doğal Kaynak Suyu hangi ambalajlarda mevcut?

330ml ve 750ml cam şişelerimiz , 330ml, 500ml, 1L, 1,5L ve 5L PET şişelerimiz, 19L damacana ve 15 ilde satışı gerçekleşen 8L ve 15L cam damacana ürünlerimiz bulunuyor.